Zákaznícka zóna

Ashtanga joga
5 hviezdičiek 8 hodnotení

Ashtanga joga je dynamický druh jogy. Lekcia sa skladá z presne stanovených asán, ktoré sa vždy opakujú a väčšina pozícií sa drží na 5 nádychov a výdychov. I keď je Ashtanga náročnejšia, netreba sa jej báť. Nie je predsa podstatné zvládnuť všetko úplne perfektne. Joga ráta aj s nedokonalosťami a limitmi, ktoré v sebe momentálne máme. Ashtanga je krásnou jogovou cestou, ktorá nemá konca.

-názov kurzu-

Ashtanga joga sa učí v MYSORE štýle (cca 90 min) alebo v skrátenej verzii s vedením lektorky (60 min).  Vedená lekcia je klasická lekcia, kde lektorka udáva tempo, určuje poradie pozícií a pracuje s celou skupinou naraz. Mysore lekcia nie je vedená, čiže lektorka v nej neudáva tempo, akým má kto cvičiť. Mysore je teda samostatná prax jogy, kde každý študent praktikuje niektorú zo sérií Ashtanga jogy vo vlastnom rytme. Lektorka praktikantom poskytuje individuálne asistencie a korekcie v jednotlivých polohách.

Ako prebieha MYSORE lekcia?
 

Lekcie mysore sú pomenované podľa juhoindického mesta Mysore, odkiaľ Ashtanga joga pochádza. Mysore je vhodný pre pokročilých aj úplných začiatočníkov. Na prvých lekciách začiatočník obvykle praktikuje iba pozdravy slnku a niekoľko pozícií v stoji. Toto zacvičí niekoľkokrát za sebou, aby mal šancu si zapamätať a prežiť ako asány idú za sebou. Po tomto ešte od lektorky dostane pokyny na posledné tri či štyri pozície, ktoré si tiež niekoľkokrát zopakuje a potom na pár minút odpočíva v záverečnej relaxačnej pozícii. Na ďalšej hodine lektorka vysvetlí ďalšie dve-tri pozície a takto sa postupne začiatočník nenásilne naučí celú sériu. Z tohto hľadiska sú lekcie MYSORE ďaleko prínosnejšie a bezpečnejšie, než vedené lekcie, vzniká tu väčší priestor na individuálny kontakt študenta s lektorom. Učiteľova úloha počas lekcie je dopomoc praktikujúcim jogínom, dolaďovanie ásan dotykom, rôznymi technikami. Pomáha prehlbovať ostatným ich osobnú prax. Obrovskou výhodou je, že počas tejto hodiny máte učiteľa na chvíľu vždy len pre seba. Hodinu začínajú všetci naraz, no už pozdravy slnka si cvičí každý sám za seba, vo svojom tempe. Po dokončení záverečných pozícií každý relaxuje v šávasane a po nej v tichosti odchádza, hoci ostatní ešte môžu pokračovať vo svojej praxi. Lekcia by nemala trvať dlhšie ako 90 minút.

 

Ako prebieha vedená lekcia?

Vedená lekcia je rovnaká ako bežné lekcie jogy, kde lektorka precvičuje alebo hovorí, ktoré pozície v akom poradí a tempe nasledujú, celá skupina cvičí spoločne rovnakú asánu. Vedená lekcia je zameraná na prvú sériu Ashtanga jogy a je skrátená na 60 minút.

Je Ashtanga joga vhodná aj pre začiatočníkov?

Na Ashtanga jogu môžu chodiť aj začiatočníci, všetci sa učia jednotlivé pozície postupne.

Sú nejaké zdravotné obmedzenia praktizovania jogy?

Skupinové cvičenie jogy je určené zdravým ľuďom. Neodporúča sa cvičiť so zvýšenou teplotou, virózou, v tehotenstve, a niektoré pozície nie sú vhodné počas menštruácie (na tie asány lektorky na hodinách upozornia). Joga má pre telo veľa pozitívnych účinkov, no je veľmi dôležité cvičiť správne a bezpečne, preto sa na podložku vždy postavte s rešpektom ku svojmu aktuálnemu zdravotnému stavu.

Čo si treba priniesť a čo je dôležité počas hodiny?

Treba sa pripraviť na to, že na hodine sa výrazne spotíte a ak máte vlastnú podložku, je dobré si ju priniesť. V HAPPY sú však pre všetkých k dispozícii protišmykové podložky, aj deky na prikrytie po cvičení. Bude fajn, ak so sebou budete mať uterák, fľašu s vodou a pohodlné oblečenie. Cvičí sa naboso, bez ponožiek. Pred každou lekciou si vypnite svoj mobilný telefón, vyhoďte žuvačku a nechajte svoje starosti za dverami. Počúvajte inštrukcie lektoriek a svoje vlastné telo. Neprepínajte svoje sily, nesnažte sa s nikým porovnávať ani súperiť. Počas lekcie sa sústreďte len na Vaše telo a Váš dych. Opravy lektoriek berte ako dar, prijímajte ich a rešpektujte. Na začiatku je náročné sústrediť sa na všetky pokyny a inštrukcie, ale postupne si telo nové pohybové vzorce pamätá.

Rezervácia miesta v kurze a náhradná hodina

Kurz je vedený v uzavretej skupine, s presne stanoveným časom, termínom začiatku a konca - celý kurz trvá zvyčajne 10 týždňov. Ak je termínoch kurzu štátny sviatok, alebo školské prázdniny, hodina sa neučí a nie je zarátaná do ceny kurzy. Samotná rezervácia miesta v kurze je záväzná. Rezervácia miest je pre nás veľmi podstatný a dôležitý fakt pri plánovaní, zaradení do rozvrhu a spustení každého kurzového programu. Vzhľadom k obmedzenému počtu voľných miest, je Vaše miesto po potvrdení rezervácie pre ostatných klientov nedostupné, aby sa naň nemohol nikto iný prihlásiť.

V každom kurze je možné nahradiť si 2 vymeškané hodiny v inom kurze. Z organizačných dôvodov nebude možné preniesť si vymeškané lekcie do nového kurzu. V prípade vymeškania viacerých lekcií zo zdravotných dôvodov, Vám vyjdeme v ústrety do maximálnej možnej miery. Kontaktujte nás, prosím, čo najskôr e-mailom: happy@jaspis.sk.

Zobraziť bližší popis

Aktuálne termíny pre

Ashtanga joga

sobota, 8:00 - 9:00 hod. (vedená lekcia)
14.09. - 16.11.2019 (kalendár)
lektor: Eva Slivková (detail)
mesto: Stupava (mapa)

prihlásiť sa (50,00 €)

voľné miesta: 9

Prebiehajúce termíny

V prípade, že máte záujem aby sme Vás informovali o nových termínoch, prihláste sa, prosím, k odoberaniu noviniek.

Mohlo by Vás zaujímať

Ing. Lucia Besedicova

5 hviezdičky

Joga ma dostala... aj kvôli Sise, s ktorou je každá hodina plná všetkého čo potrebujeme, energia, úsmev!!! (ten je na nezaplatenie), kľud a povzbudenie...veľké ďakujem...

Iveta Živicová

5 hviezdičky

Ashtanga yoga s Monikou je fantastická. Zaľúbila som sa do tejto yogy a budem sa jej naplno venovať. Prístup Moniky je úžasný.

Marcela P.

5 hviezdičky

dakujem za uzasnu sancu navstevovat vas kurz ashtanga jogy, bola som na viacerych, ale Monika nastavila latku velmi vysoko! Takze chvalim. Mam len jeden podnet, ci by sa ku dveram nemohla dat nejaka uzamykatelna skrinka, kde by sme si odkladali topanky pocas kurzu, nakolko sa tam mota dost ludi a nerady by sme prisli o topanky. Vzdy ako zacne hodina, cvicitelka ju zamkne a hotovo. Dakujem a prajem vela uspechov v praci aj nadalej!

S. Stachová

5 hviezdičky

zatiaľ môžem cvičenie pod vedením šikovnej a milej lektorky Moniky hodnotiť kladne. Pre mňa sú priestory vyhovujúce nakoľko ja osobne cvičím radšej v menšom kolektíve.

Kovalovská

5 hviezdičky

Ja osobne som s kurzom bola veľmi spokojná, aj napriek tomu, že niektoré cviky pre moju chrbticu a bedrové kĺby nemôžem cvičiť na 100%. Čo sa týka priestorov tie sú vyhovujúce, lektorka je super a čas kurzu by mi vyhovoval skôr, ale moja chyba mala som sa prihlásiť v predstihu, možno nabudúce. Teším sa, pozdravujem a prajem pekný deň

Ivana Dadová

5 hviezdičky

Chodím na Ashtanga jogu. Som veľmi spokojná s lektorkou aj s priestormi. Vnímam pozitívne, že miestnosť je menšia a tým je menej cvičiacich. A lektorka k nám môže pristupovať individuálne, čo aj robí.

Martina

5 hviezdičky

Dobrý deň, s kurzom Ashtanga joga som bola veľmi spokoná, rovnako ako s lektorou. Tempo aj druh kurzu mi sadlo. Zároveň, je to pre mňa dostupná a rýchla možnosť cvičenia, keďže som z Borinky. Mrzí ma len, že som sa už nezmestila do pokračovania kurzu, pretože je už kapacitne naplnený. Snáď o tri mesiace.

Jana Kemláge

5 hviezdičky

Nedávno som sa nahlásila na druhé kolo kurzu Ashtanga jogy. Veľmi rada tam chodím, lektorka je skvelá, páči sa mi, že nám občas povie niečo zaujímavé k joge. S priestormi som absolútne spokojná.

Naše webové stránky používajú cookies a uchovávajú Vašu IP adresu. Viac informácií nájdete tu.